غربی های کلاس اولی
نویسنده:
۲۶ اسفند ۹۳

كساني كه غرب رفته اند و حتي كساني كه به ژاپن و چين سفر كرده اند خيلي از نظافت و تميزي خيابان ها و آدم ها مي گويند آنقدر كه شنونده احساس مي كند بهشت روي زمين آنجاست و ما داريم در ميان كثافات و زباله ها زندگي مي كنيم، اما اين مطلب اگر هم درست باشد كه نيست تازه آنها به يكي از دستورات دين ما عمل كرده اند و ما مي توانيم فقط با بها دادن به نمازمان و انجام آن با تمام آداب و شرايطش خيلي از آنها جلو بيفتيم يعني هم محيط زندگيمان نظيف تر و پاكيزه ترخواهد بود و هم خودمان، و هم بدنمان از صحت و سلامت بيشتري برخوردار بود.

ممكن است قبول اين مطلب برايتان سخت باشد اما واقعيت چيزي است كه با كمي انصاف مي شود آن را ديد و پذيرفت.

از نظر پزشكي ثابت شده جريان منظم وسريع خون در بدن باعث از بين رفتن كسالت و ايجاد نشاط مي شود و اين كار با رسيدن آب سرد به پوست به نحو احسن شكل مي گيرد، خوب يكي از آداب نماز اين است كه با آب سرد وضو گرفته شود و بوسيله وضو، آب به مهمترين اعضاي بدن ميرسد، اين از نظر با نشاط و سر زنده بودن، تازه حداقل بايد روزي سه مرتبه ما اين كار را انجام بدهيم در ابتداي روز و در وسط روز و در انتهاي روز.

يكي ديگر از آداب نماز اين است با آبي كه با نور خورشيد گرم شده وضو گرفته نشود در روايت داريم كه اين كار باعث نوعي بيماري پوستي به نام پيسي مي گردد . اين هم يكي ديگر از مواردي كه دين ما به سلامت جسم ما نظر داشته است.

مورد ديگري كه مي شود به آن اشاره كرد اين ادب نماز است كه قبل از وضو خوبست استنشاق شود امروزه در علم طب هم ثابت شده كه اين عمل هم باعث پيشگيري و هم باعث درمان بيماري سينوزيت مي شود، اگر كسي روزي سه بار و هر بار هم سه مرتبه استنشاق نمايد ديگر هرگز دچار اين بيماري نمي شود، بيماري كه اكثر پزشكان با  مسكن ها و… در صدد ساكت كردن درد آن هستند و از عهده درمان آن عاجزند و حتي دست به عمل جراحي هم مي زنند اما به مقصود دلخواه خود نمي رسند.

نمازي كه از شرايط حتمي آن پاك بودن بدن و لباس است و ما را مجبور مي كند كه هر روز دست كم سه بار هم بدن و هم لباس خود را پاكيزه كنيم آيا سبب نمي شود كه ما براي اين مهم هم خودمان را تمييز نگهداريم و هم محيطمان را از كثافات و… محافظت كنيم؟

نكته آخر اينكه همه پزشكان قبول دارند كه اگر كسي دهان و دندان سالمي داشته باشد از بسياري بيماري ها بر كنار خواهد بود يكي از آداب نماز مسواك است؛ مسواك در شبانه روز چند نوبت سفارش شده كه يكي از اين موارد قبل از وضو است، بيماري دهان و دندان حتي به بيماري هاي قلبي هم مرتبط است و يكي از علل بيماري قلبي همين سالم نبودن دندان و دهان است.

سزاوار نیست که چشم و گوش خود را به واقعيات و برتري هاي خودمان ببنديم و از ذكر فضايل پوشالي و ساختگي بيگانگان  احساس حقارت كنيم.

نماز با شرایط و آداب کامل

نماز با شرایط و آداب کامل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.