قانونگذاری که قانون نمی داند
نویسنده:
۱۱ مرداد ۹۴

بسم الله

مطابق اصل ۷۷ قانون اساسی تمامی «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد».

و اصل ۱۲۵ نیز تاکید می‌کند «امضای عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها ‌و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس‌جمهور یا نماینده قانونی اوست»

و برجام یک توافق است

بند ۵ از بندهای یازده‌گانه اصل ۱۱۰ قانون اساسی «اعلام جنگ و صلح و بسیج نیروها» را از جمله اختیارات رهبر انقلاب دانسته است.

و قطعنامه ۵۹۸ از این قبیل است

سوال مهم:

آیا جناب علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس قوه مقننه این تفاوت ماهوی را درک نمی کنند که در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا می گویند: «از نظر جنابعالی مجلس باید درباره برجام نظر بدهد یا شورای عالی امنیت ملی»؟ گفت؛ «مجلس شورای اسلامی از باب اصول قانون اساسی باید نسبت به اینگونه معاهدات بین‌المللی نظر بدهد، اما در برخی موارد نیز نظر نداده است، مثل قطعنامه ۵۹۸».

جناب آقای لاریجانی! دو حالت بیشتر متصور نیست یا شما قانون مملکت را بلد نیستید یا این است که صلاح ندانسته اند برایتان…

بر فرض که جناب لاریجانی قانون را فراموش کرده است اما این سخن صریح حضرت ماه امام خامنه ای را که تازه شنیده است در پاسخ به نامه ۲۴-۴-۹۴ رئیس جمهور که؛

«لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود».

حضرت ایشان در خطبه‌های نماز عیدفطر نیز تصریح فرمودند که متن تهیه شده- برجام- بایستی در مجاری قانونی پیش‌بینی شده خود، بررسی شود.

تنها جرم کسانی که با دشمن بر سر میز مذاکره می نشینند(آنهم در زمانی که دشمن اعتراف میکند دیگر توان ادامه تحریمها وجود نداشت) و ملت سرفراز ایران را خوار میکننند این است که انقلابی نیستند.

اما ما بر تبع امام خامنه ای انقلابی هستیم نه دیپلمات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.